מיסוי, עבירות צווארון לבן ומה שביניהם

מס הינו תשלום חובה למדינה בגין הכנסות, ובארץ תשלום זה מבוסס על ס'1 לחוק יסוד: משק המדינה הקובע כי תשלום מסים יוטלו מכוח חוק או על פיו. מדינת ישראל משקיעה מאמצים רבים לצמצום העלמת תשלומי מס ומניעת עבירות צווארון לבן וזאת על ידי גורמי אכיפה רבים כגון הרשות לאיסור הלבנת הון, רשות המסים בישראל, משטרת ישראל ובתי המשפט

על אף היותן עבירות הקשורות באופן ישיר או עקיף לכספים ואינן מערבות מגע או נזק פיזי, עבירות אלו נחשבות עבירות פליליות לכל דבר ועניין ובגינן בתי המשפט עלולים לפסוק מאסרים בפועל לתקופות ארוכות, הטלת קנסות ועוד.

מקור שם העבירה "צווארון לבן" הינו משנות השלושים של המאה ה-20 לאור קוד הלבוש באותם שנים, כאשר אנשי המעמד הגבוה במקומות העבודה והצוות המקצועי הבכיר לבש חולצות בעלות צווארון לבן. עבירות אלו בדרך כלל משויכות לאנשים בעלי מעמד סוציו-אקונומי גבוה ובעלי דרג גבוה במקומות העבודה וכך ביטוי זה נוצר.

העלמת מס

לאור הנטל הרב הכרוך בתשלומי מס, אנשים רבים מנסים לחמוק מתשלום זה בצורות רבות ומגוונות הכוללות אי דיווח מלא לרשויות על תקבולים, תשלומים במזומן ללא דיווח, חשבנויות פיקטיביות ועוד. דרכי גילוי העלמת המס נעשית על ידי ביקורת סמויה או גלויה של רשויות המדינה ואף דיווח של אזרחים לרשויות על העלמת המס על ידי קו הצדק של רשות המסים בישראל או בדרכים אחרות. בסמכות רשות המסים בישראל אף לעצור אדם החשוד בהעלמת מס באופן מיידי לצורך בירור החשד בצורה מעמיקה. העלמת מסים מהווה מכת מדינה כפי שקבעה הרשות להעלמת המסים וכוחה של רשות זו הינה החזקה מכלל רשויות המדינה. על כן הסכנה הנובעת מחשד להעלמת מס הינה גבוהה ביותר ומכאן שמומלץ לאדם החשוד בהעלמת מס להיוועץ עם עורך דין פלילי המוסמך בדיני מסים לצורך התמודדות עם האישום בצורה מקיפה ועניינית.  

עבירות צווארון לבן

עבירות אלו נעשות ככלל במסגרת מקום העבודה של הנאשם ושוב אינן מערבות מגע פיזי אלא קשורות לטובות הנאה או עניינים כספיים. היקף עבירות צווארון לבן הינו רחב וכולל; לקיחת ומתן שוחד, קבלת דבר במרמה, זיוף, העלמה או חבלה במסמכים וספרי חשבונות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מעילה בכספי תאגיד, הפרת אמונים ועוד. בית המשפט העליון החל מגמה של החמרה בקביעת העונש על הנאשמים בתחום זה, כפי שציין השופט א' שהם בפסק דינו בעניין ע"פ 5783/12 נסים גלם נ' מדינת ישראל " אכן, בעבירות שעניינן הונאת רשויות המס, כמו גם בעבירות של הלבנת הון, ניתן להצביע על מנעד רחב למדיי של עונשים, אך המגמה המסתמנת בפסיקתו של בית משפט זה היא בכיוון של החמרה והכבדת היד על אותם עבריינים, אשר שולחים את ידם בקופה הציבורית ופוגעים קשות בעקרון השוויון בנשיאה בנטל המס, ובעקיפין פוגעים גם במרקם החברתי בישראל". עם זאת, בקביעת עונשו של הנאשם בית המשפט בוחן את עברו הפלילי של הנאשם, חומרת הנזק ומידת התעניינות הציבור בעבירה ועל כן ישנה חשיבות לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי בעל ידע רב בתחום מורכב זה.

 

דוגמא עדכנית להחמרת הענישה בתחום

לאור העניין ההולך וגובר של מדינת ישראל למנוע את עבירות המס שצוינו לעיל, האכיפה בתחום זה התחזקה וניתן למצוא בכותרי החדשות באופן קבוע חקירות ומשפטים הקשורים לנושא זה:

התיקים כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו – שלושת התיקים העומדים כנגד הנאשם רה"מ נתניהו הינם שני תיקים בעניין הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה ותיק שוחד אחד. כלל הנושאים הללו שייכים לתחום עבירות הצווארון הלבן ובגינן רה"מ עלול להימצא מאחורי סורג ובריח. הסיקור התקשורתי בעניינו הינו בינלאומי וסוקר בכל אופן אפשרי. מדובר בפעם הראשונה בה ראש ממשלה מכהן מואשם בעבירה פלילית והדבר הינו בעל השלכות אדירות על מדינת ישראל ועתידה.

משרד עו"ד מירון רוזנטל שעוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו מתמחה במיוחד במתן יעוף וליווי מול רשויות המס החוקרות כדון מע"מ ומס הכנה וביטוח לאומי אשר להם סמכויות נרחבות לביצוע פעולות חקירה וחקירה תחת האזהרה ואף במקרים מסויימים יש לרשויות המס סמכות לעקב ולעצר אדם חשוד ואף לבקש את הארכת מעצרו בבית המשפט.

במידה והתבקשת לסור לחקירה באחית הרשויות כגון משטרה, מע"מ , מס הכנה או ביטוח לאומי וכו'רצוי מאוד להתיעעץ עם משרד עורכי דין ותיק ומנוסה ולא להתייצב לחקירה ללא ליווי של עו"ד וללא יעוץ טרם תחילת החקירה.

אנו זמינים 24/7 במקרים דחופים ומגיעים בהקדם לכל עיר במדינת ישראל ומחוץ לה.

תחומי הפעילות שלנו

רצח בזדון/שלא בזדון, אונס, שוד מזויין, גניבה, תקיפה, איום אמין ברצח.
קרא עוד

משפט פלילי

סחר בסמים, אחזקת סמים, שימוש עצמי, גידול מריחואנה בבית/בגינה.
קרא עוד

עבירות סמים

קבלת דבר במרמה ועבירות שוחד קבלת דבר במרמה, גילוי מרצון ומיסוי בינלאומי.
קרא עוד

מיסוי והלבנת הון

תאונות, עבירות תנועה, נהיגה בשכרות, שלילת רישיון, תביעות ביטוח.
קרא עוד

דיני תעבורה

גישור עסקי בין גופים כלכליים שונים, גישור בסכסוכים במשפחה וסכסוכים מורכבים.
קרא עוד

גישור ופתרון סכסוכים

עבירות משמעת, הפרת פקודה, עבירות פליליות, השחתת רכוש, עבירות סמים
קרא עוד

דיני צבא

    wpChatIcon